Powiat trzebnicki ma za sobą juz VI forum!

21 grudnia w świetlicy wiejskiej w Wilczynie w gminie Oborniki Śląskie odbyło się VI Forum Organizacji Pozarządowych pn. „Aktywne i świadome organizacje pozarządowe kreatorem nowoczesnego społeczeństwa”. W tym roku głównym  organizatorem przedsięwzięcia była Gmina Oborniki Śląskie oraz jak zawsze Dolnośląski Punkt Konsultacyjno-Doradczy finansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. W poprzednich latach forum odbywało się kilkakrotnie w Żmigrodzie oraz w Trzebnicy. Tegoroczne spotkanie było wyjątkowe ponieważ uczestniczyło w nim aż 80 przedstawicieli III sektora oraz samorządu. Forum rozpoczął Burmistrz Obornik Śląskich Arkadiusz Poprawa powitaniem wszystkich uczestników spotkania. Wprowadzeniem do Forum a zarazem podsumowaniem działań NGO w roku 2016, był krótki filmik przygotowany przez doradców DPKD w Żmigrodzie. Następnie prowadzący Damian Dec poprosił przedstawicieli 6 urzędów o omówienie sprawozdań z realizacji zadań publicznych na danym terenie. Mogliśmy porównać jakie środki przekazywane są w każdej gminie na działalność pożytku publicznego oraz jakie działania są realizowane. Trzeba przyznać, że w żadnej gminie nie brakuje aktywnie działających organizacji pozarządowych, choć na co dzień  często nie zauważa sie ich pracy, odgrywają one wielką role w życiu społecznym. Warto podkreślić, że w Gminie Oborniki Śląskie, która była gospodarzem tegorocznego forum działa ich ponad 100.

Kolejnym punktem programu było omówienie przez Dyrektor DFOP Marię Lewandowską-Mikę korzyści wynikających z przynależności do Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Ważnym elementem spotkania było również przedstawienie przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego  możliwości pozyskania środków finansowych. Głos zabrali Mateusz Makarewicz z Departamentu Spraw Społecznych, Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Krystyna Kubiak reprezentująca Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich oraz Andrzej Soliński z Wydziału Obszarów Wiejskich.  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych organizacji podczas Forum  został zorganizowany krótki wykład na temat marketingu i PRu. Stowarzyszenia i fundacje mogły dowiedzieć  się jak promować swoje działania wykorzystując social media. Jak podkreślała prowadząca Małgorzata Malec, organizacje same powinny promować swoje działania ponieważ najwięcej o nich wiedzą i najlepiej  znają swoje organizacje.

Na zakończenie prowadzący przypomniał o możliwości skorzystania z usług DPKD mieszczącego się w Żmigrodzie. Chętne osoby mogły wziąć  udział w warsztatach rękodzielniczych prowadzonych przez członków Fundacji Raban oraz przedstawicielkę Żmigrodzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dziękujemy wszystkim za udział w forum i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok również w tak licznym gronie. 

Doradcy DPKD w Żmigrodzie

Dolnośląski Punkt Konsultacyjno-Doradczy dla organizacji pozarządowych
ul. Wrocławska 12
55-140 Żmigród
tel. 71 385 27 58, 698 024 503
e-mail stow.int.spol@wp.eu


Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

<<< powrót
Dolnośląska Federacja
Organizacji Pozarządowych

pl.Solidarności 1/3/5
V Piętro, pok. 515
53-661 Wrocław
tel. (71) 793 23 24
e-mail. dfop@dfop@org.pl
Centrum ds. Katastrof
i Klęsk Żywiołowych Tratwa

ul. Henryka Probusa 9/4
50-242 Wrocław
Tel./fax (+48 71) 321 08 71
email: biuro@tratwa.org